Keşfedin

Klasik Tadları

Mezeler

1. Haydari Tarifi

Beyaz peyniri rendeleyerek işe koyulun. Ardından bir karıştırma kabı alın ve içine süzme yoğurdu koyun. Yoğurdun üzerineyse rendelediğiniz beyaz peyniri ekleyin. Sarımsakların kabuğunu soyun ve küçük parçalar şeklinde kesin. 

2. Acılı Ezme Tarifi

Eğer acı sevenlerdenseniz bize hak vereceksiniz. Mezelerle donatılacak bir sofrada acılı ezme olmadan olur mu hiç? Diğer mezelerin bile boynu bükük kalır, çünkü o sofranın tadı tuzudur, vazgeçilmez, vazgeçilemez.

3. Zeytinyağlı Fava Tarifi

Bakla, her eve sık sık giren bir yiyecek değil, kabul. Ama söz konusu fava olduğunda, kilolarca alıp yapmak isteyeceğiniz kadar lezzetli bir yiyeceğe dönüşebilir gözünüzde. Şu lezzet, başka nerede bulunur?

4. Tarator Sos Tarifi

Yine süzme yoğurt ve ceviz içinin harikalar yarattığı ama bu kez onlara bayat ekmek içlerinin de eşlik ettiği bir enfes sos tarator. Özellikle kalamar tavanın yanında görmekten mutluluk duyduklarından. Yapınız.

5. Şakşuka Tarifi

Temizlediğiniz patlıcanları alacalı bir şekilde soyun. Ardından küp küp doğrayın. Domateslerin de kabuklarını soyup çekirdekli kısmını çıkarın ve onları da küp küp kesin. Yeşil biberleri önce ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın, sonra da yarım aya benzeyecek şekilde doğrayın.

6. Hibeş Tarifi

Hem sos hem de meze olarak kullanılabilen Hibeş, özellikle Antalya ve çevresinde sıkça yapılıp tüketilenler arasında. Heniz bu lezzetle tanışmadıysanız hiç vakit kaybetmeden deneyin deriz.

Kahvaltı

1. Pancake Tarifi

Bizim kültürümüzde akıtma ya da krep olarak bilinen hamur işinin biraz daha kalını ve kahvaltıların yıldızıdır pankek. Peynirli, zeytin ezmeli tuzlu çeşitleri yapılabileceği gibi nutellalı ve meyveli çeşitlerini de aynı tarifle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

2. Pastane Poğaçası Tarifi

Bir gece önceden hazırladığınız pastane poğaçalarını yanınıza alarak ofis arkadaşlarınızı sevindirebilir, sıkışan trafiğe rağmen lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltıdan ödün vermeden yol alabilir, akşam eve dönüşte çayın yanında tüketebilirsiniz.

3. Krep Tarifi

Tatlı ile de yakışıyor, tuzlu hali pek çok seviliyor, kalabalık aile kahvaltıları onsuz olmuyor, çikolata ezmesi onu çok seviyor, reçel ona bayılıyor, peynir çeşitleri onunla sarıp sarmaladığında eriyip kendinden geçiyor. Dumanı üzerinde tüten incecik krepler ve krep tarifinden bahsediyoruz elbette.

4. Omlet Tarifi

Kahvaltıların tadı tuzudur iyi yapılmış bir omlet. Tarifler içinde yer alan malzemeler değişiklik gösterse de kabarık bir omlet hazırlamak için 2 ya da 3 yumurta ve bir miktar süt kullanmak ideal olandır. İyice çırpılan yumurtalar yağsız tavaya alınır ve kısa sürede pişirilir. Ne sulu ne de çok katı olmalıdır.

5. Soğanlı Menemen Tarifi

Menemen her ne kadar bekar ya da öğrenci yemeği olarak bilinse de içerdiği domates, biber, soğan, yumurta gibi besin değeri yüksek ögeler nedeniyle kolayca hazırlanıp, günün her öğünü rahatlıkla tüketilebilir. 

6. Çiğ Börek Tarifi

Kırım Tatarları arasında Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılan börek içi çiğden ilave ediliyor. İncecik açılan hamurlar içerisinde kalan kıymalı harç, börekleri kızartma aşamasında pişiyor.
Edit Page

İletişim

Manavgat, ANTALYA

info@ramizusta.net

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Salı 11:30 - 22:00

Cuma - Cmt 11:30 - 24:00

Danışma Hattı

Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin!

Mobile: 05453760098

 

Bizi Takip Edin